W gabinecie prowadzone są dwa typy badania USG

 • USG narządu ruchu

 • USG blizn

Badanie jest wykonywane w celu potwierdzenia lub uszczegółowienia diagnozy pacjenta. O badaniu decyduje fizjoterapeuta prowadzący terapie. Badanie wykonywane jest na wielu etapach leczenia od diagnostycznego przez kontrolne do końcowego.

 

Wśród wielu różnych badań diagnostycznych jednym z najczęściej wykonywanych jest ultrasonografia. Badanie USG pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie, a do tego może być wiele razy powtarzane, dlatego tak chętnie się z niego korzysta. Jest badaniem obrazowym, dzięki któremu możemy zobaczyć przebieg oraz stan badanych tkanek. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych, między innymi po to, by ocenić stan pacjenta i podjąć decyzje na temat dalszego leczenia lub profilaktyki. Na obrazie USG widoczne są nie tylko same struktury anatomiczne , ale także wszystkie zmiany i urazu w przebiegu uszkodzenia lub patologii a także zmiany konsystencji i zagęszczeń tkankowych w przypadku blizn .

Ultrasonografia opiera się na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości. Choć ludzkie ucho nie może ich usłyszeć, mają one zdolność przenikania komórek naszego organizmu, ale nie działają na nie niekorzystnie, jak na przykład promienie rentgenowskie. Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce smaruje się specjalnym żelem.

Badanie ultrasonograficzne jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych badań, dlatego nie istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Nie zaleca się jednak wykonywania badań USG w miejscach otwartych ran, oparzeń, a także urazów kości. Przeciwwskazanie stanowić może także złamanie, które zostało świeżo zamknięte, ze względu na to, że badanie przeprowadzane na takiej części ciała może powodować ból.

 

Oferujemy następujące badania:

 • USG stawu barkowego
 • USG stawu mostkowo-obojczykowego
 • USG stawu łokciowego
 • USG nadgarstka i drobnych stawów ręki
 • USG stawu biodrowego
 • USG stawu kolanowego
 • USG dołu podkolanowego
 • USG stawu skokowego i drobnych stawów stopy
 • USG mięśni i struktur powierzchownych
 • USG blizn

Pacjent otrzymuje opis obrazowanych tkanek ale nie otrzymuje obrazów [zgodnie z ustaleniami Sekcji Fizjoterapii Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego z dnia 18.12.2022, fizjoterapeuta może wykonać badanie USG oraz wykonać opis badania. Obrazy diagnostyczne może wydawać tylko lekarz. Opis badania wykonany przez fizjoterapeutę jest opinią]

W gabinecie stosowany jest aparat

ULTRASONOGRAF CHISON AIR 30

Najnowsze technologie pozwalają osiągnąć wysokiej jakości, ostry i wyraźny obraz badanego narządu.

Specjalistyczne programy narządu ruchu, blizn

Nowa funkcja obrazowania dopllera pulsacyjnego (PW), daje możliwość pomiaru prędkości i kierunku przepływu krwi w naczyniach.
Wyposażenie aparatu w głowice pracujące na pięciu częstotliwościach umożliwia dostosowanie ich do badania oraz pacjenta.

Wysoka wiarygodność obrazu pozwala na realizację różnorodnych zadań medycyny.
Jest idealnym wyposażeniem nowoczesnych klinik i gabinetów.