Terapia Wisceralna

Najnowsze badania radiologiczne, echograficzne, a także biochemiczne ukazują ogromną korelację schorzeń układu trzewnego z dolegliwościami związanymi z układem ruchu, a w tym przede wszystkim z kręgosłupem. Bezpośrednie nerwowo-mięśniowo-powięziowe połączenia między tymi układami nierzadko są pomijane w codziennej pracy z pacjentem. Wg. J.P. Barrala wszelkiego rodzaju zablokowania w obrębie układu powięziowego, który podtrzymuje narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej (poprzez krezki, więzadła, czy otrzewną) mogą powodować ograniczenia ruchomości i inne zaburzenia w obrębie narządu ruchu. Przykładowo dysfunkcje w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i obręczy barkowej mogą mieć powiązanie z dysfunkcją wątroby. Wątroba bowiem poprzez więzadło wątrobowo-przeponowe może min. przyczyniać się do zmniejszenia ruchomości przepony i zaburzeń oddechowych, co z kolei prowadzić może do większego zaangażowania pomocniczych mięśni oddechowych, m.in. mięśni pochyłych, czworobocznego, których przyczepy znajdują się właśnie na kręgach szyjnych.

Dolegliwości bólowe oraz ograniczenia ruchomości kręgosłupa czy stawów obwodowych mogą posiadać silną korelację z zaburzeniami wisceralnymi. Odruchy somato-wisceralne czy wiscero-somatyczne bardzo często prowokują szereg negatywnych następstw, co w konsekwencji utrudnia lub znacząco wydłuża proces terapii. Znajomość najważniejszych przynajmniej powiązań narządów wewnętrznych z elementami układu ruchu pozwala podnieść skuteczność pracy terapeuty.

 

Sprawdź swój zegar dobowy

Godzina 5

To najlepszy czas na pobudkę i zmagazynowanie energii na cały dzień. Według medycyny chińskiej od 5:00 najefektywniej pracuje jelito grube, więc jest to również dobra pora na wypróżnianie i oczyszczanie organizmu ze zgromadzonych resztek.

Godzina 6

To czas ostatecznej pobudki, dla tych którzy jeszcze nie wstali. Ciśnienie krwi wzrasta, krew krąży szybciej, a serce dostosowuje się do dziennego rytmu pracy. Zdaniem naukowców godzina 6 to idealny czas na prace fizyczne, które wykonuje się wówczas szybciej i efektywniej. Warto również wiedzieć, że o tej godzinie aż dwa razy szybciej wchłaniają się do naszego organizmu nikotyna i alkohol.

 Godzina 7

Mamy największą odporność i najwyższą siłę trawienia. Żołądek pracuje intensywnie i domaga się pierwszego posiłku. O tej porze lepiej zrezygnować z porannych ćwiczeń, gdyż jeszcze sztywne mięśnie i stawy mogą przyczynić się do powstania kontuzji. Co ciekawe, o tej porze powinno unikać się przeprowadzania analiz krwi, ponieważ właśnie teraz mamy najwyższe poziomy cholesterolu, cukru i hormonów.

Godzina 8 

Organizm zazwyczaj do tej godziny pozbywa się zgromadzonych resztek. O tej porze węglowodany przerabiane są na energię, a nie na tłuszcz.

Godzina 9

Wzrasta ciśnienie krwi i poziom adrenaliny, dlatego też o tej porze odnotowuje się najwięcej zawałów serca. To najlepsza pora dla prac umysłowych i wymagających kreatywności. Swoją pracę rozpoczyna trzustka, która przez dwie kolejne godziny będzie wydzielać wystarczającą ilość insuliny i enzymów trawiennych do strawienia i spalenia zjedzonych w tym czasie słodkości.

Godzina 10-11 

Wzrasta temperatura ciała, mózg i serce są w optymalnej formie. Ze względu na wzmożoną pracę trzustki jest to odpowiednia pora na zjedzenie drugiego śniadania. Przez te dwie godziny pracujemy na wysokich obrotach, intensywnie działa nasza pamięć krótkotrwała, potrafimy szczególnie szybko i precyzyjnie liczyć oraz łatwo radzimy sobie z opanowaniem stresu.

Godzina 12

Maksimum pracy serca, dlatego unikamy picia kawy i napojów pobudzających. O tej porze organizm osiąga najwyższą wydolność fizyczną i umysłową. Osoby, które mogą sobie na to pozwolić, powinny wykorzystać ten czas na aktywność fizyczną.

Godzina 13 -14

W tych godzinach spada wydajność naszego organizmu. Najczęściej po zjedzonym obiedzie czujemy się senni i ociężali. Mamy niskie ciśnienie krwi, wątroba zatrzymuje glikogen, więc mięśnie mają mało energii, często pojawiają się bóle głowy i ataki migren. Swoją pracę natomiast rozpoczyna jelito cienkie, które wchłania substancje odżywcze uzyskane ze strawionego pokarmu.

Godzina 15-17

To czas poprawy samopoczucia. Do krwi dostaje się coraz więcej cukru, temperatura ciała jest najwyższa i energia stopniowo się zwiększa. Mamy dobrą koordynację ruchową, mięśnie i stawy są rozruszane, wytrzymałe, dlatego jest to najlepszy czas na wykonanie intensywnego treningu. To także pora, kiedy pamięć długotrwała jest w najlepszej formie. W tych godzinach podobno jesteśmy także najbardziej odporni na ból, dlatego wtedy zaleca się wykonywanie nieprzyjemnych zabiegów kosmetycznych, dentystycznych itp. Apogeum osiąga odczuwanie wszystkich zmysłów.

Godzina 18-19 

to czas największej aktywności nerek. W okolicach godziny 18-tej organizm wykazuje największą tolerancję na alkohol. Ten czas można wykorzystać również na nadrobienie zaległości w sporcie i powtórkę materiału, który przyswoiliśmy wcześniej. Warto zaznaczyć, że od godziny 19 do 21 najintensywniej funkcjonuje krążenie krwi, dlatego jest to najefektywniejszy czas na staranie się o potomstwo.

Godzina 20 

To ostateczna pora kolacji. Żołądek zmniejsza wydzielanie soków trawiennych i spowalnia przemiana materii. Jest to najgorsza pora na kontrolowanie wagi ciała, gdyż o tej porze ciało waży najwięcej.

Godzina 21

Ciało zaczyna się wyciszać, obniża się ciśnienie krwi, reguluje poziom glukozy, zwalnia puls, spada wydolność mózgu. Wydziela się melatonina, która powoli sprawia, że stajemy się senni.

Godzina 22 

Spada temperatura ciała, organizm bilansuje się po całym dniu. W organizmie jest teraz największe stężenie melatoniny, dlatego jest to najlepsza pora na sen.

Godzina 23-24

Swą pracę rozpoczyna pęcherzyk żółciowy, a wszystkie pozostałe organy wewnętrzne pozbywają się toksyn i znajdują się w fazie regeneracji komórek. Produkcja hormonów stresowych zostaje zredukowana do minimum. O tej porze powinniśmy spać już mniej więcej od godziny.

Godzina 1-2

O tej porze śpimy bardzo dobrze. Podczas snu mózg wyłącza świadomość, a ciało podlega sterom wegetatywnego układu nerwowego, który nie podlega naszej woli. Wszystkie organy oprócz wątroby teraz odpoczywają. Wątroba regeneruje się właściwie tylko podczas snu, dlatego też o tej porze rozpoczyna swój intensywny proces przemiany materii, usuwając z organizmu substancje trujące. O godzinie 2 jesteśmy najbardziej podatni na wychłodzenie i na zimno.

Godzina 3-4 

Doba zegara biologicznego powoli dobiega końca. Około godziny trzeciej zostaje osłabiona nasza czujność, zużycie energii osiąga minimum, a nasz sen jest najgłębszy. Z upływem każdych kolejnych minut wegetatywny układ nerwowy delikatnie, zaczynając od nerek i płuc budzi ze snu organy wewnętrzne. Około godziny czwartej wyostrza się nasz słuch, ale nadal mamy niskie ciśnienie krwi i zbyt mało energii na wstawanie.

 

       Jeżeli budzicie się Państwo w nocy zapamiętajcie która to godzina. Jeżeli sytuacja się powtarza warto zgłosić się do fizjoterapeuty wyspecjalizowanego w technikach trzewnych lub wykwalifikowanego osteopaty, konsultacja u lekarza może przynieść dodatkowe informacje dla terapeuty prowadzącego.