Wspomaganie gojenia się ran

ABC gojenia się ran

Bez znaczenia jakiego uszkodzenia doznała Twoja tkanka skróna zaczyna się goić od pierwszych chwil. Jeśli rana jest głębsza to pewnie i tkanki podskórne (tłuszczowa i powięziowa) w najgorszym przypadku tkanka mięśniowa została przerwana. W zależności od wielkości i powagi uszkodzenia rana może nadawać się do szycia .

W takim przypadku natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

Gojenie można podzielić na kilka głównych procesów.

Oczyszczanie się rany
Jest to możliwe dzięki uaktywnieniu się układu immunologicznego Twojego organizmu. Do rany z całego ciała migrują wtedy komórki odpornościowe, leukocyty i makrofagi, które niszczą drobnoustroje. Uruchomione zostają także mechanizmy prowadzące do powstania skrzepu krwi. To taki rodzaj naturalnego, biologicznego opatrunku, który zabezpiecza ranę przed jej odwodnieniem i wtargnięciem do Twego ciała obcych drobnoustrojów.

Ziarninowanie rany
Następnie zaczyna się tworzyć tkanka łączna zwana ziarniną (dlatego etap ten nazywa się ziarninowaniem). Po około czterech dniach od zranienia, jeśli nic złego się nie dzieje i proces gojenia rany przebiega prawidłowo, nowo powstała tkanka jest już bogata w komórki i naczynia krwionośne. Naczynia krwionośne zaopatrują ranę w niezbędne substancje odżywcze i usuwają z niej szkodliwe związki.

Intensywnie pracują wówczas także fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, które wytwarzają kolagen, główny składnik skóry. Na tym etapie rana jest jasnoczerwona, szklista, a czasami przejrzysta i mokra. Tkanka łączna cały czas się tworzy i stopniowo wypełnia ranę, co wspomaga gojenie się ran.

Gojenie i regeneracja rany
Między szóstym a dziesiątym dniem od zranienia rozpoczyna się ostatnia faza gojenia – etap regeneracji. Powstają wtedy włókna kolagenowe, rana zabliźnia się, zasklepia, tworzy się naskórek. W miejscu, gdzie była rana, skóra jest delikatna, bladoróżowa. Ale z czasem nie będzie różnić się od skóry, która nie została uszkodzona.

Po niewielkich ranach nie zostaje ślad. Jeśli organizm nie poradził sobie jednak z odbudowaniem idealnie wszystkich warstw skóry o takiej samej grubości – w tym miejscu pozostanie blizna.

Jeżeli proces opisany powyżej nie przebiega dobrze, mamy wrażenie że przeciąga się w czasie, rana nie wygląda dobrze, zaczyna się z nią dziać coś niedobrego w takim przypadku możńa zastosować terapie wspomagająco.

U siebie w gabineie stosuje 2 techniki wpsomgajaće gojenie się ran :

  • kinesiotaping – specjalistyczne techniki opracoane prze wiele lat terapii mające na celu wpomagane taknki w około uszkodzeia oraz
  • ScarWork – techniki pracy na bliźnie ale specjalnie zmodyfikowane dla terapii wpomagająćej terapie w długo gojących się ranach

Połączenie tych dwóch technik daje realne zmiany w gojeniu się ran i uszkodzeń , Następnie po całkowitym zagojeniu możemy popracować z blizną co po zastosowaniu poprzednich elemnetów przeyspieszy ten proces.

Jednocześnie zaleca się konsultacje lekarską w celu wyeliminowania zmian które muszą być leczone farmakologicznie.

Zapraszam do kontaktu